topp-scand-new52.gif Norsk Svensk Dansk Finsk Polen Estonia Lithauen Latvia English

 

 
 

Tarkkailemme haastattelutyötä!

Olemme rakentaneet teknisen tutkimusalustan huomioiden, että kenttätyössä saadut haastattelutiedot pitää aina voida jäljittää, vastaajien mahdollisten valitusten yhteydessä, itse tuotannon virheissä tai tietosarjojen tarvitessa täydennystä. Järjestelmän pitää samanaikaisesti olla sekä hyvä että yleisesti toimiva työväline projektipäälliköillemme, jotta he voivat seurata itse haastattelujen etenemistä ja ryhtyä tarvittaviin ja asiamukaisiin toimenpiteisiin. 

Tutkimusalustamme, PROCON, on ohjausjärjestelmän, keskustietokoneen ja tarkkailujärjestelmän yhdistelmä, jota kehitetään jatkuvasti tarpeidemme mukaisesti. Voimme joka hetki seurata haastatteluja, aina jokaiseen yksittäiseen, erikseen valittavaan puhelinnumeroon asti. Haastattelijoidemme kannalta järjestelmä on kehittynyt niin, että he voivat keskittyä omaan ydintoimintaansa eli itse haastattelutyöhön. PROCON huolehtii vastaajavalinnasta, uudelleensoitoista ja kiintiöiden asettamisesta. 

Projektipäällikkö voi jatkuvasti itse seurata haastatteluja apunaan raportit, jotka päivittyvät automaattisesti jokaisen onnistuneesti suoritetun haastattelun jälkeen.    

Yhteenveto haastattelujemme laaduntarkkailusta on seuraavanlainen:

  1. Hyvin suunniteltu haastattelijoiden rekrytointi ja koulutus. Pyrimme rekrytoimaan henkilöitä, jotka ovat motivoituneita työskentelemään haastattelijoina työssä, joka voi ajoittain olla raskasta. Kaikki työntekijämme läpikäyvät laajan työhönottohaastattelun, jonka perusteella soveltuville henkilöille tarjotaan töitä. Lisäksi kaikki haastattelijat läpikäyvät peruskurssin ennen kuin pääsevät suorittamaan ensimmäistä haastatteluaan. Kurssi keskittyy markkinointitutkimusten rooliin ja merkitykseen yhteiskunnassa, alan eettisten sääntöjen noudattamiseen sekä haastattelijan rooliin markkinointitutkimusprosessissa ja hänen merkitykseensä tietojen laadussa. Keskeisessä asemassa on luonnollisesti myös haastattelutekniikan ja CATI(tietokoneavusteinen puhelinhaastattelu)-ohjelmiston perusteellinen opettaminen. Itse työ alkaa työharjoittelujaksolla, jonka aikana haastattelijalta kuunnellaan useita haastatteluja niiden virheettömyyden varmistamiseksi.
  2. Norstat on vakiinnuttanut asemansa yliopistokaupungeissa. Yliopistojen läheisyys on auttanut meitä rekrytoimaan päteviä työntekijöitä, jotka etsivät pitkäaikaista lisätyötä. Tämän ansiosta kykenemme keräämään korkealaatuista tietoa osaavien haastattelijoiden voimin.  
  3. Asiantuntevat kouluttajat ja projektipäälliköt vastaavat koulutuksen toteutuksesta jokaisessa toimipaikassa. Tällä koulutuksella on kaksi tarkoitusta: haastattelulaadun tarkkailu sekä haastattelijoiden ohjaus päämääränään haastattelujen laadun ja työn tehokkuuden parantaminen. Haastattelusääntöjen rikkeistä aiheutuu vakavat seuraukset haastattelijalle, pahimmassa tapauksessa irtisanominen ja vaatimus taloudellisten vahinkojen hyvitykseen.
  4. Tarkat tilastot yksittäisen haastattelijan työajasta saadaan automaattisesti keskuspalvelimelta. Ne sisältävät tiedot mm. keskimääräisestä haastatteluajasta, kieltäytymisten lukumäärästä sekä kokonaistyöajasta. Näitä tilastoja voidaan käyttää koulutusmateriaalina, jossa muuttujat, kuten lyhyt haastatteluaika tai suuri kieltäytyneiden osuus johtavat haastattelijoiden työn laaduntarkkailuun.
  5. Vastausnäytteitä tarkkaillaan haastattelijatasolla, jolloin keskitytään vastausten poikkeavuuteen (esimerkiksi alhainen vastausmäärä kysymyksissä, jotka vaativat pohdintaa tai pitkien kysymyslistojen lukemista, korkea ”En tiedä” -vastausten lukumäärä tai vastaava). Myös tässä tapauksessa seuraa haastattelijan lisäkoulutusta. 
  6. Käyttämämme järjestelmä estää haastattelijaa itse valitsemasta tutkimukseen osallistuvia. Tämä minimoi haastattelijan mahdollisuudet vaikuttaa puolueellisesti vastaajavalintoihin. Lisäksi se varmistaa, ettei tiettyjen väestöryhmien edustajat tule aliedustetuiksi otoksessa, vaikkei haastattelija mielellään soittaisikaan heille (esimerkiksi kansallisuudesta, sukupuolesta tai iästä johtuen).
 
 

Portal login

portal.gif

 
 

Internet paneeli

 
 

Tuotteet

Rekrytointi
Mystery shopping

Puhelinhaastattelut
F2F haastattelut
Omni- ja WebBus